Купата отново е за Рилски спортист след трилър в Ботевград!

Отборът на Рилски спортист триумфира с Купата на България за втора поредна година! Баскетболистите на старши треньора Людмил Хаджисотиров победиха състава на Левски с 92:86 (28:30, 17:23, 22:16, 25:17) във финала на тазгодишното издание на надпреварата, което се проведе в зала “Арена Ботевград”. По този начин самоковци добавиха четвърта Купа в своята витрина, след като грабнаха отличието и през 2016-а, 2018-а и 2021-ва.

По пътя към финала Рилецо елиминира последователно отборите на Академик Пловдив и Черноморец, преди да достигне до финалния спор за златото. От своя страна възпитаниците на Тити Папазов се справиха последователно със съпротивата на Спартак Плевен и Балкан, но силите им не стигнаха за това да си върнат трофея, който за последно вдигнаха над раменете си през 2020-а.

32 Рилски спортист - Левски, финал за Купата на България, 2022 година

През почти цялото време финалният двубой за Купата бе изключително равностоен. Страхотната стрелба на Левски през първото полувреме - 11/14 от тройката, донесе аванс от осем точки на "сините" при 45:53 на полувремето. Момчетата на Удо обаче не се предадоха и настигнаха своя съперник в традиционно силната за тях трета четвърт, преди отново да се окажат назад в резултата с шест точки при 76:82 в оставащи пет минути до финалната сирена. Павлин Иванов, Брендън Браун и Алекс Симеонов обаче успяха да върнат Рилецо на правия път и да помогнат на тима си да излезе напред в заключителните моменти от срещата и да запази преднината си до самия край на дербито.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Бърза грешка в нападение от страна на домакините предизвика първите две точки в мача, които бяха отбелязани от крилото на Левски Марио Литъл, завършил със забивка в коша на символичните домакини. На Рилецо обаче не му беше нужно твърде много време, за да намери правилния ритъм в стрелбата си, след като рожденикът Павлин Иванов и неговият съотборник Златин Георгиев нанизаха две тройки още в самото начало на срещата - 6:4 в полза на самоковци.

Шампионите обаче не се даваха лесно и отново си върнаха предимството след тройка на Ивица Радич и успешен пробив на Литъл, преди Иванов да възстанови равенството при 11:11. Двата тима продължаваха престрелката си в първата половина от откриващата четвърт, като с точни изяви от далечно разстояние за Левски се отчетоха Цветомир Чернокожев и Джош Паркър, които донесоха аванс от четири точки на "сините" при 13:17.

Мачът продължаваше да се развива на изключително бързо темпо, като все пак перфектната стрелба от тройката носеше крехка преднина на състава на Тити Папазов - 4/4 зад дъгата и 17:22 в полза на символичните гости. Трей Портър и Брендън Браун пък движеха Рилецо във втората половина от първата четвърт, като именно те помогнаха на действащите носители на трофея да стоят близо в резултата срещу отлично стрелящите се играчи в син екип - 21:24.

Съперниците за трофея явно не можеха да пропуснат днес, като след още две тройки - по една на Браун и Литъл, се стигна и до границата от 50 отбелязани точки с оставащи 2 минути на часовника - 24:27 в полза на Левски. Минималната разлика се запази и до самия край на първия период, след който тимът на Тити Папазов имаше аванс от две точки при 28:30.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Марио Литъл наниза седмата тройка от първите осем опита зад дъгата за "сините", но веднага след успешното му изпълнение той бе санкциониран с техническо нарушение за симулация. Това изглежда се оказа катализатор за развитието на откриващите минути от втората част, тъй като веднага след това Рилски успя да запише серия от шест безответни точки, чрез която се се завърна напред в резултата при 34:33. Щурмът на момчетата на Людмил Хаджисотиров бе удължен с още две точки на тяхната сметка, преди гардът на Левски Лъчезар Димитров да стопира акцията им - ново равенство при 36:36.

Естествено, невероятните проценти при стрелбата на двата отбора започнаха постепенно да падат през втората десятка, което пък единствено можеше да увеличи интригата в двубоя, тъй като разликата остана минимална - 36:38 в полза на Левски. Поредната силна индивидуална изява от страна на Марио Литъл обаче отново изведе "сините" напред с повече от едно притежание дистанция при 36:40 с оставащи около 4 минути до края на втората четвърт.

В следващите минути Брендън Браун и Литъл влязоха в реализаторски спор от двете страни, като и двамата бяха главни действащи лица за своите отбори. В крайна сметка символичните гости успяха да запазят крехкия си аванс при 40:43, преди Браун да намери свободния Алекс Симеонов, който порази целта, за да донесе ново равенство на таблото - 43:43 с оставащи малко над 120 секунди.

Тимът на Левски отвърна с минисерия от четири безответни точки, за да дръпне с 43:47 и да предизвика прекъсване от страна на щаба на самоковци. Стрелбата от тройката отново влезе в употреба за момчетата на Тити Папазов, които затвориха първото полувреме с две тройки на Лъчезар Димитров и Цветомир Чернокожев - 45:53 в полза на "сините" преди старта на третата четвърт. Отборът на Левски завърши първото полувреме с изключителен процент при стрелбата от тройката - 78% при 11/14 от далечно разстояние.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Както обикновено, Рилски спортист започна третата четвърт по отличен начин със серия от 8:2 в своя полза. По този начин възпитаниците на Людмил Хаджисотиров съкратиха изоставането си на едно притежание разлика при 53:55 и загатнаха, че ще вдигнат нивото в своето представяне през второто полувреме. От другата страна пък отборът на Левски започна да допуска все повече в грешки в офанзивен план, като след поредната такава Алекс Симеонов успя да овладее една борба в нападение и да възстанови паритета при 57:57.

"Сините" допуснаха нов колапс в своята защита, като Алекс Симеонов отново се оказа без конкуренция в подкошието на съперника, за да донесе двуточкова преднина на своя тим при 59:57. Организацията в нападенията на шампионите в НБЛ ставаше все по-трудна срещу превръщаща се във все по-активна защита на символичните домакини. Рилски спортист успя да се измъкне за кратко от лапите на столичния си опонент, след като Брендън Браун реализира за 63:59.

В следващите минути Алекс Симеонов успя да наниже много важна тройка, която обаче не бе зачетена заради изтичане на времето преди топката да се отдели от ръката на българския национал. Междувременно пък Левски успя да се завърне на едно притежание разлика при 64:61 в полза на Рилецо. Два наказателни изстрела на Марио Литъл позволиха на "сините" да се доближат на само точка разлика при 64:63, но веднага след това символичните гости прескочиха лимита от отборни фаулове за четвъртината, от което се възползваха Павлин Иванов и Алекс Симеонов - 67:63 за Рилски.

Баскетболистите в синьо реагираха по възможно най-добрия начин с минисерия от четири безответни точки, която неутрализира аванса на символичните домакини - 67:67 с оставащи 57 секунди до края на третата четвърт. До края на периода Марио Литъл успя официално да прескочи границата от 20 отбелязани точки, като именно той оформи резултат 67:69 в полза на Левски преди началото на решителната част.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

"Сините" не можеха да се надяват на по-добро начало на последната четвърт. Шампионите успяха да вдигнат преднината си на шест точки при 67:73, след като се възползваха от неспортсменско нарушение на Ей Джей Хес срещу Венцислав Петков. Рилски обаче показа защо стана №1 в турнира през миналата година и не позволи на ранния шок в частта да го разколебае. Символичните домакини се завърнаха на едно притежание разлика при 71:73, преди на Деян Карамфилов да му бъде отсъдено техническо нарушение за симулация, което пък бе реализирано от Марио Литъл - 71:74 в полза на Левски с оставащи около седем минути до края на редовното време.

Носителите на трофея пропуснаха чудесна възможност да намалят отново дистанцията, тъй като Деян Карамфилов не успя на два пъти от наказателната линия, като неговите несполуки бяха наказани от тройка на Марио Литъл, който наниза 26-ата си точка в мача - 71:77. Брендън Браун я върна от другата страна, но Литъл отново се погрижи да възстанови реда за своя отбор с поредната си точна стрелба от игра - 74:79 в полза на Левски при самото преполовяване на четвъртината. Брендън Браун не повтори грешката на Карамфилов от по-рано и бе точен на два пъти от наказателната линия, но и тази изява от страна на Рилски спортист остана на заден план, след като този път Цветомир Чернокожев намери целта от далечно разстояние - 76:82 за Левски.

В следващите около две минути игра Брендън Браун първо скъси дистанцията на четири точки при 78:82 с две безпогрешни наказателни изстрела, а след като Марио Литъл не успя при своите, Павлин Иванов бе безмилостен от тройката - 81:82 с оставащи около 3 минути до края на срещата. Баскетболистите на Тити Папазов пропиляха още едно свое нападение, като и този път Рилски захапа своя съперник и успя да поведе в резултата при 84:82. Крилото на символичните гости Цветомир Чернокожев излезе на сцената във важния момент, за да добави пропуск на Джош Паркър, а след това на национала му бе свирено техническо нарушение за симулация.

Брендън Браун отбеляза наказателния изстрел, а Павлин Иванов вдигна залата на крака с поредната си отлична стрелба от тройката за 88:84 с оставащи 1:26 минути до края на мача. Топреализаторът на Левски Марио Литъл отново вдъхна увереност на своя тим с два успешни наказателни изстрела, чрез които "сините" скъсиха дистанцията на две точки при 88:86 с оставащи 38 секунди до финалната сирена. Брендън Браун също показа хладнокръвие в най-важния момент и реализира от средно разстояние, за да приближи Рилски на една стъпка по-близо до Купата - 90:86 с оставащи 19 секунди на часовника. Пропуск на Марио Литъл от тройката пък допълнително намали надеждите на шампионите, които изпратиха Трей Портър на наказателната линия, откъдето американецът да подсигури победата на своя тим. Той направи именно това, официализирайки крайния резултат 92:86 в тазгодишния финал на надпреварата.

Брендън Браун поведе колоната за Рилски спортист с 28 точки, 5 борби и 6 асистенции. Рожденикът Павлин Иванов добави още 21 точки на сметката на Рилецо, другият рожденик Алекс Симеонов завърши с дабъл-дабъл от 17 точки и 10 борби, а Трей Портър се разписа с 12 точки и 8 овладени топки.

Марио Литъл бе над всички за Левски с 30 точки. Цветомир Чернокожев и Ивица Радич реализираха по 15 точки всеки, а Джош Паркър бе точен с още 11 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Браун 28, Павлин Иванов 21, Златин Георгиев 7, Алекс Симеонов 17, Трей Портър 12 (Мирослав Васов 2, Коди Карлсън 2, Барет Бенсън 2, Деян Карамфилов 1, Ей Джей Хес)

ЛЕВСКИ: Джош Паркър 11, Венцислав Петков 9, Марио Литъл 30, Цветомир Чернокожев 15, Ивица Радич 15 (Лъчезар Димитров 6, Станислав Ваклинов, Асен Великов, Зейн Ноулс)

Снимки: Владимир Иванов